Uszczelnianie kominów

uszcelnianie przewodów dymowych

Popularną metodą uszczelniania przewodów dymowych jest tzw. metoda szlamowania. Jej najnowszą odmianą jest metoda SKD firmy Schiedel.

Masa uszczelniająca typu SKD jest przeznaczona do renowacji przewodów kominowych odprowadzających spaliny z urządzeń grzewczych na paliwo stałe w zakresie temperatur pomiędzy 200-500°C oraz kanałów wentylacyjnych wykonanych z cegły lub betonu zgodnie z poniższą tabelą.

WYSZCZEGÓLNIENIE MASA SKD
Kominy z podłączonymi piecami i kotłami na węgiel i koks TAK
Kanały wentylacyjne TAK
Kominy z podłączonymi kotłami gazowymi NIE
Kominy z podłączonymi kotłami olejowymi NIE

Bez wątpliwości zaletami tej metody jest odporność na wysokie temperatury oraz pokrycie przewodu powłoką silikatową charakteryzującą się wysoką wytrzymałością na ścieranie.

Zastosowanie tej metody wymaga dokładnego oczyszczenia komina. Stosując jedną z trzech metod: wypalania sadzy, ręcznego usuwania zabrudzeń za pomocą szczotek lub mechanicznego frezowania, wykwalifikowana osoba oczyszcza przewody kominowe i wentylacyjne. Następnie za pomocą specjalnych próbników sprawdza się stan przewodów. Dalszy etap prac polega na odpowiednim zabezpieczeniu otworów kominowych, nawilżeniu i naniesieniu odpowiedniej ilości masy uszczelniającej. W zależności od temperatury otoczenia komin jest gotowy do użytku w ciągu ok. 24 godzin od zakończenia prac.

Uszczelniony komin masą SKD